Flebolog - specjalista od leczenia chorób żył

Flebologia jest działem medycyny zajmującym się chorobami żył. Do najczęstszych chorób żył należy przewlekła niewydolność żylna. Konsultacji w tej dziedzinie udziela lekarz w Centrum Medycznym w Radzyminie.


Flebolog to lekarz specjalista w dziedzinie chorób żył. Z racji tego, że problemy typu pajączki naczyniowe, zakrzepica oraz żylaki stają się coraz bardziej powszechne, ta dziedzina medycyny coraz dynamiczniej się rozwija, a flebolodzy mają ręce pełne roboty.

Do najczęstszych chorób żył należy przewlekła niewydolność żylna. Do podstawowych jej objawów należą: bóle kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg, drętwienia, mrowienia, skurcze, obecność „pajączków” naczyniowych, poszerzonych żył w obrębie kończyn, obecność żylaków kończyn dolnych, obrzęki kończyn, obecność owrzodzeń,

W trakcie konsultacji flebologicznej można wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, które stanowi podstawową metodę diagnostyczną pozwalającą na ocenę wydolności żył oraz kwalifikację do zabiegów leczenia żylaków kończyn dolnych.

Leczenie żylaków przez flebologa przebiega w sposób mało inwazyjny i jak najbardziej sprawny. Flebolog na podstawie diagnozy wybiera odpowiednią metodę leczenia, zależnie od przypadku i stopnia zaawansowania zmian. W leczeniu flebologicznym stosowane są takie zabiegi jak laseroterapia, echoterapia, ultradźwięki, masaż i drenaż limfatyczny usprawniający krążenie krwi i limfy oraz skleroterapia i miniflebektomia mające na celu usunięcie niesprawnych naczyń w układzie krwionośnym.

Wskazaniem do konsultacji u lekarza flebologa są zaobserwowane na ciele pajączki i żylaki, a także występowanie opuchlizn, zasinień lub świądu skóry na nogach i często występujących skurczów łydek, bólu w okolicy żył. Także skłonności rodzinne do występowania żylaków mogą być powodem do zbadania stanu żył. W przypadku żylaków najważniejsza jest profilaktyka. Noszenie wygodnego obuwia i nieuciskającej odzieży, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta – ograniczenie tłustych posiłków, suplementacja żelaza i nawadnianie organizmu, regularna aktywność fizyczna, dbanie o pobudzanie krążenia – masaże, drenaż limfatyczny, joga mogą pomóc ochronić się przed wystąpieniem żylaków.

Współczesne leczenia flebologiczne odbywa się ambulatoryjnie i nie wymaga pobytu w szpitalu. Nie wyłącza też z życia społecznego (odbywa się bez zwolnień lekarskich).
Centrum Medyczne im. Bity Warszawskiej 1920 r. udziela konsultacji w dziedzinie flebologii. Zapisy pod numerem telefonu 22 7607 200. Świadczenia udzielane są odpłatnie.
Dodatkowo po konsultacji można skorzystać z profesjonalnego doboru wyrobów kompresyjnych firmy Sigvaris – usługa bezpłatna.