Nefrolog, czyli nerki do kontroli

Nerki stanowią główną część układu moczowego. Do kluczowych zadań nerek należy usuwanie toksycznych produktów przemiany materii. Należy o nie zadbać, a badania profilaktyczne można przeprowadzić w Radzyminie.

Nerki są głównymi narządami układu moczowego, którego zadaniem jest wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, w tym m.in. mocznika, kwasu moczowego oraz kreatyniny. Aby to zrobić, nerki wytwarzają mocz, który jest produktem filtracji krwi i tym samym umożliwia regularne usuwanie niepotrzebnych substancji z organizmu, także tych obcych dla ustroju. Oprócz wydalania nerki zapewniają właściwą homeostazę organizmu, co oznacza, że m.in. regulują ciśnienie osmotyczne, a także ilość i skład płynów ustrojowych. Oprócz tego narządy te zatrzymują niezbędne dla organizmu składniki oraz wydzielają enzymy takie jak renina, hormony (np. erytropoetyna), a także kalcytriol, czyli aktywną formę witaminy D. Należy zatem podkreślić, że prawidłowe funkcjonowanie nerek przekłada się na ogólną kondycję całego organizmu.
Jeśli nerki niedostatecznie oczyszczają krew z substancji powstających w procesie przemiany materii, toksyny gromadzą się w organizmie i zakłócają pracę wielu narządów. To rzutuje na samopoczucie: pojawia się zmęczenie i osłabienie, ociężałość, drażliwość, kłopoty z koncentracją, brak apetytu, chudnięcie, nudności, wymioty. Ręce stają się opuchnięte, drętwieją. Utrzymuje się również obrzęk twarzy i stop. Ponadto często boli głowa, a skora łuszczy się i swędzi. Wtedy warto skorzystać z konsultacji u lekarza Nefrologa.
Choroby nerek często przebiegają bezobjawowo, nasilając się i prowadząc finalnie do nieodwracalnych zmian. Najczęstszymi chorobami związanymi z nerkami są kamica nerkowa, zapalenie nerek, niewydolność nerek a także nowotwór nerki. Na te choroby szczególnie narażone są osoby, u których występuje cukrzyca lub otyłość, osoby w podeszłym wieku, cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz palacze.

Nerki można zbadać w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Wybitny specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii i medycyny ratunkowej oferuje swoją pomoc. Konsultacje udzielane są w ramach NFZ oraz odpłatnie. W ramach Radzymińskiej Karty Mieszkańca, pacjenci posiadający kartę otrzymują 20% rabat na konsultację.
Zapisy:
- telefoniczne pod nr tel. 22 7607 200
- przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,