Osocze ozdrowieńców ratuje życie innych chorych na koronawirusa!

Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie namawia osoby, które wyszły z koronawirusa do oddawania osocza. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

W osoczu ozdrowieńców, czyli płynnej części krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 znajduje się wiele przeciwciał, zwalczających koronawirusa - podanie osocza osobie, której organizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał (lub wytworzył ich zbyt mało) może pomóc szybciej wrócić jej do zdrowia.
Osocze ozdrowieńca może oddać niemal każdy ozdrowieniec, czyli osoba, która wyzdrowiała z COVID-19. Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, i która przechodziła zakażenie bądź bezobjawowo, bądź objawowo, a obecnie wymaz z nosogardzieli nie wykrywa już u niej obecności wirusa, a także osobę, która nie miała stwierdzonego testem zakażenia, ale w jej krwi obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi SARs-CoV-2, a ich obecność potwierdzono testem.

Dawcą osocza może być osoba, która:
1. ma 18-60 lat
2. chorowała na COVID-19 (lub zakażenie przeszła bezobjawowo), została uznana za wyleczoną i dobrze się czuje.
3. obecnie jest uznana za zdrową, czyli: od chwili ostatniego wymazu z nosogardzieli metodą RT PCR i uzyskania ujemnego wyniku upłynęło 14 dni; w przypadku osób, które chorowały na COVID-19 i nie miały badań kontrolnych metodą PCR minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji; miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 bez objawów COVID-19, a od dodatniego testu na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni (bez testu kontrolnego metodą PCR).
4. w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników
5. w jej przypadku nie istnieją przeciwwskazania do oddawania krwi
6. wyrazi pisemną zgodę na wykorzystanie osocza.
Pobieranie osocza ozdrowieńców nie boli i jest bezpieczne. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się (w specjalnym urządzeniu - separatorze) na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły.

Gdzie można oddać krew?
CKiK MSW Warszawa,
ul. Wołoska 137, 02-507 Warszawa
tel. (22) 508 13 12
www.ckikmsw.pl

WCKiK Warszawa
ul. Szaserów 128,
04-349 Warszawa
tel. (22) 681 67 16
www.wckik.pl

RCKiK w Warszawie
ul. Saska 63/75,
03-948 Warszawa
tel. (22) 514 60 00
www.rckik-warszawa.com.pl
RCKiK w Radomiu
ul. Limanowskiego 42,
26-600 Radom
tel. (48) 340 05 20
www.rckik.radom.pl

Zalecany jest wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Należy poinformować personel o tym jakie badanie miało się wykonywane i kiedy. Pobranie osocza jest możliwe dopiero po określonym okresie od daty wykonania badania.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.