Światowy Dzień Wzroku

Na drugi czwartek października przypada Światowy Dzień Wzroku. Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie zaprasza do korzystania z konsultacji okulistycznej. Warto zadbać w swój zmysł wzroku...

Wzrok to król zmysłów. Za pomocą wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. Potrafimy go wykorzystywać z premedytacją, najczęściej jednak używamy go zupełnie automatycznie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest nam potrzebny i ile funkcji w naszym życiu pełni. Światowy Dzień Wzroku to święto obchodzone corocznie od 2000 roku, organizowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie oraz Światową Organizację Zdrowia. W Polsce Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony od 2006 r. pod patronatem Zbigniewa Religii.
Prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Nie ma co kryć, coraz częściej i coraz dłużej siedzimy przed monitorami lub z telefonami w ręku, a to nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli chodzi o nasz wzrok.
Choroby oczu rozwijają się zazwyczaj powoli, a pierwsze symptomy bywają lekceważone przez pacjentów. Wady wzroku najczęściej pojawiają się po czterdziestym roku życia, jednak przez wzgląd na rosnące znaczenie urządzeń narażających oczy na uszkodzenie, schorzenia zaczynają występować wcześniej. Najczęstszymi wadami wzroku jest nadwzroczność oraz krótkowzroczność, w leczeniu których stosuje się okulary i soczewki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80% chorych. - Chorobami, z którymi mamy najczęściej do czynienia i których wykrycie we wczesnym okresie ma bardzo duże znaczenie, są przede wszystkim jaskra i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, tzw. AMD.
Wady wzroku, to problemy z którymi najczęściej udajemy się do okulisty. Dotyczą one znacznej części populacji – szacuje się że ok 80% z nas ma problemy ze wzrokiem, mniejsze lub większe, możliwe do skorygowania . Niestety powstają one bez względu na wiek – dotyczą dzieci w każdym wieku oraz dorosłych i oczywiście osoby starsze.
W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą, specjalista zdiagnozuje problem i pomoże dobrać odpowiedni e rozwiązanie.
Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie zaprasza do korzystania z konsultacji naszych specjalistów w poradni okulistycznej oraz z zabiegów wysokospecjalistycznych realizowanych na oddziale okulistycznym.
Wszystkie świadczenia udzielane są w ramach kontraktu z NFZ, na podstawie skierowania.
Szczegóły dostępne pod nr tel. 22 7633 220 / tel. 22 7633 292 / tel. 22 7633 294