Poczytaj mi Mamo, czyli dlaczego warto czytać dziecku...

Najnowsze badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazują, że warto czytać małym dzieciom niezależnie od ich wieku, bowiem czym prędzej zaczniemy, tym więcej korzyści dla rozwoju dziecka można zaobserwować. Przypomina o tym między innymi Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach.

Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody. W filmie czy grze komputerowej dziecko nie musi mentalnie wysilać się, by zrozumieć przekaz. Są przesycone treścią, więc dziecko nie musi aktywnie angażować się w zrozumienie przekazu. Pozbawione prawdziwych emocji, powierzchownie odbierane dzieła audiowizualne nie są w stanie tak aktywnie wpływać na rozwój psychofizyczny małego człowieka, jak potrafi to zrobić odpowiednio dobrana literatura. Codzienne czytanie maluchom rozwija ich język który stanowi podstawę do myślenia w tym również myślenia matematycznego. Dziecko słuchając czytanej bajki nabywa umiejętności uogólniania, porównywania i wnioskowania. W zależności od tego, jaki rodzaj lektury dobieramy dla malucha poznaje on różnego rodzaju wzorce osobowe, sposoby postępowania. Dzięki czytaniu dzieci szybciej przyswoją sobie takie pojęcia abstrakcyjne jak: miłość, przyjaźń i współczucie, które w książkach są zarysowane konkretnymi sytuacjami, dlatego łatwiej jest im zrozumieć znaczenie tych słów.
Pamiętajmy też, że najlepszy przykład dajemy dziecku my sami. Dlatego czytajmy w jego obecności swoje książki. Niech maluch widzi, że nam również sprawia to przyjemność.
O tym jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku pamiętają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Ząbkach. MBP przypomina rodzicom, że warto poświęcić w ten sposób czas dziecko, bowiem: to cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem, a to chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania! Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i wiele, wiele innych zalet...
I pamiętajmy, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” - Wisława Szymborska.