Czym nas urzeknie Powiatowe Centrum Kultury FABRYCZKA...?

FABRYCZKA jest znana wszystkim sympatykom wydarzeń kulturalnych w Wołominie i okolicach. O tym jak Centrum Kultury radziło sobie w czasach pandemii i co nowego szykuje dla swoich sympatyków w najbliższej przyszłości rozmawiam z Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury FABRYCZKA - Katarzyną Rutkowską.

Sylwia Kowalska:  Jakie wyzwania stanęły przed Panią, by dobrze i czynnie prowadzić Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w czasie pandemii?

Katarzyna Rutkowska: Czas epidemii spowodował odizolowanie społeczeństwa od uczestnictwa w kulturze w sposób namacalny. W związku z tym kilka naszych projektów przenieśliśmy w przestrzeń internetową co umożliwiło dotarcie do szerokiej publiczności. Czas ten instytucja przeznaczyła również na przeprowadzenie szeregu modernizacji obiektów. Pracowaliśmy nad nowymi aktami normatywnymi w tym nad nowym statutem oraz zmianą nazwy instytucji. Od 25 lipca br. funkcjonujemy pod nową nazwą POWIATOWE CENTRUM KULTURY FABRYCZKA, zmieniliśmy identyfikację wizualną a niebawem internauci skorzystają z nowego layoutu strony www.fabryczka.com.pl

- Wrażenie zrobił na mnie pomysł przeprowadzenia w tych ciężkich czasach I edycji The Voice of Powiat. Czy w Fabryczce będziemy mogli usłyszeć na żywo laureatów konkursu?


- Pierwotnie Konkurs The Voice of Powiat miał się odbyć w realu - na scenie Fabryczki jesienią tego roku. Naszym założeniem było zaangażowanie w to przedsięwzięcie wszystkich gminnych instytucji kultury powiatu wołomińskiego. Kiedy w Polsce ogłoszono stan epidemii stwierdziliśmy, że zorganizujemy konkurs online, aby urozmaicić dzieciom i młodzieży ten trudny czas. Pomysł okazał się strzałem w 10. Wpłynęło do nas ponad 60 zgłoszeń z czego do finału dostało się 11 osób. Nagrodą specjalną starosty wołomińskiego Adama Lubiaka było nagranie teledysku przez uczestników konkursu z gościnnym udziałem finalistki The Voice of Poland Izabeli Szafrańskiej. Video miało ponad 30 000 osłon. Dzięki temu przedsięwzięciu pokazaliśmy jak uzdolnioną wokalnie mamy młodzież w naszym powiecie.
Oczywiście. Na scenie Fabryczki jak tylko sytuacja na to pozwoli planujemy organizację wspólnego koncertu finalistów.
Jesteśmy w trakcie przygotowywania się do obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, gdzie 15 sierpnia uczestnicy konkursu The Voice of Powiat zaprezentują na scenie utwory z okresu 20-lecia międzywojennego oraz wspólnie z Izabelą Szafrańską wystąpią w piosence z teledysku „Bo świat to my”.


- Pielęgnujecie pamięć o Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W jaki sposób mieszkańcy powiatu wołomińskiego mogą kultywować myśl o tym jakże ważnym, historycznym wydarzeniu?


- Obchody Bitwy Warszawskiej 1920 roku mają olbrzymie znaczenie w powiecie wołomińskim i co roku przyciągają coraz większą publiczność. W związku z tym staramy się wychodzić z nowymi pomysłami, projektami i wydarzeniami towarzyszącymi w ramach tych obchodów. Ten rok jest dla nas szczególny - 100. rocznica obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, dlatego pomimo epidemii wirusa pragniemy w możliwy do realizacji sposób upamiętnić Bohaterów Bitwy Warszawskiej, którzy na przedpolach Warszawy odparli sowiecką agresję. Już dziś zapraszamy 15 sierpnia do Ossowa, uroczystości oficjalne rozpoczną się o godz. 7.30 przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki. O godz. 12.00 w miejscu corocznej rekonstrukcji odbędzie się piknik wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz wydarzenia artystyczne zwieńczone koncertem Mateusza Ziółko, których realizatorem jest Powiat Wołomiński, Fabryczka oraz Biuro Programu Niepodległa.
Udział publiczności w wydarzeniach będzie dostosowany do obowiązujących zaleceń sanitarnych.


- Przygotowywana jest niezwykle ciekawa stała wystawa elementów architektury ludowej, sprzętów rzemieślniczych, rolniczych i codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku z ekspozycją strojów ludowych. Kiedy będzie udostępniona dla zwiedzających i na co dokładnie można się nastawiać podczas jej oglądania?


- Ekspozycja prezentuje wnętrze mieszkalne chaty wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku. W pomieszczeniu zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd dawnej izby z piecem chlebowym. Wystawa przedstawia m.in. różnego rodzaju zabytkowe meble oraz przedmioty, które można było znaleźć w każdej kuchni: emaliowane naczynia, żeliwne sagany, centryfugę, maselnice, dzieże, łopaty do chleba, a także inne narzędzia używane przez mieszkańców wsi w życiu codziennym: kijanki, maglownice, tary, koromysło.
Ważną częścią wystroju wiejskiej izby były także malowane skrzynie. W skrzyni przechowywano najcenniejsze przedmioty: dokumenty, korale, stroje świąteczne oraz wiano gospodyni – stąd nazwa „wianne” skrzynie.
Obok podstawowych sprzętów ułatwiających życie, w chłopskich chatach pojawiały się też motywy dekoracyjne. Ściany zdobił oleodruki, makatki i ażurowe wycinanki, w oknach pojawiały się szydełkowe firanki. Wnętrza izby zdobiły również ornamentowe fajansowe talerze ustawiane na półkach kredensu. Były to wyroby fabryczne, które stylem nawiązywały bezpośrednio do sztuki ludowej.
W dalszej części wystawy, na tle wielkoformatowego malowidła przedstawiającego mieszkańców wsi przy pracach polowych zaprezentowano narzędzia związane z uprawą ziemi i obróbką zbóż w dawnym wiejskim gospodarstwie. Zobaczyć można m.in. cep, sierp, bronę, pług, radło oraz końską uprząż.
Ekspozycja powstała dzięki wsparciu Fundacji ORLEN. Otwarcie wystawy 20 wrześniu br.

- Ma Pani jakieś pasje i marzenia, które pragnie rozwijać w Centrum?
- Moim marzeniem jest to, aby Fabryczka stała się miejscem otwartym i przyjaznym dla różnego rodzaju inicjatyw kulturalnych i społecznych. Lubię rozmawiać z ludźmi, wspierać ciekawe pomysły i pomagać w ich realizacji. Kocham to co robię, cieszę się, że mogę tu pracować przynosząc uczestnikom naszych wydarzeń radość i niezwykłe emocje. Fabryczka to bardzo dobrze prosperujący Zespół Ludzi, którym bardzo dziękuję za codzienną pracę i wsparcie.

Rozmawiała Sylwia Kowalska