Wystawa "W cieniu Wielkiej Bitwy" w Wołominie

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie zaprasza na magiczną wystawę, która już od 12 października gości w bibliotece. Osiem niezwykłych opowieści o ludziach żyjących w 1920 roku w cieniu bitwy polsko-bolszewickiej. Lokalne historie zamknięte są w skrzynkach, do których zagląda się przez dziurkę od klucza. Instalacji artystycznej towarzyszą podcasty i plansze stworzone przez praktyków kultury z Mazowsza. Wystawa powstała w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie we współpracy z wołomińską biblioteką, Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Fundacją na Rzecz Kultury „Walizka”.

Animatorzy z Legionowa, Serocka, Pomiechówka, Radzymina, Płocka i Wołomina pracowali nad historiami zapomnianych lokalnych bohaterek i bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Narodzone w trakcie warsztatów opowieści inspirowane są kartami pamiętników, archiwami prasowymi, fotografiami, listami. Każda część wystawy poświęcona jest jednej postaci, która niekoniecznie była zaangażowana w bezpośrednie działania bitewne, ale wspierała wysiłek wojenny i obronę kraju w 1920 roku.
Ekspozycja jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Podcasty są tłumaczone na język migowy, a skrzynkowa instalacja artystyczna uzupełniona została o specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję.
Wystawa będzie gościć w wielu instytucjach kultury na Mazowszu, między innymi w Poczytalni – legionowskiej bibliotece, Mazowieckim Instytucie Kultury, oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.