Powstał film dokumentalny o wojennej historii Marek

W czasie okupacji niemieccy żołnierze szukali przez sześć lat specjalnej radiostacji. Dzięki niej polskie państwo podziemne utrzymywało kontakt z rządem w Londynie. Taka specjalna radiostacja, działała między innymi w Markach. To jedna z wielu tajemnic i nieodkrytych historii Marek przekazana w najnowszym dokumencie „Pamiętajcie!”. Reżyserem i scenarzystą filmu jest znany dokumentalista Szymon Wróbel. Zdjęcia do filmu były realizowane w 2020 r.

Można już obejrzeć zwiastun filmu https://youtu.be/dB4-3YmHwbY


Premiera odbędzie się 8 kwietnia w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym (MCER) - o ile nie będą obowiązywać obostrzenia antycovidowe.
Dokument pokazuje nieznane oblicze wojennych Marek, opowiedziane ustami kombatantów (major Jerzy Zybert i kapitan Michał Babiuch), świadków tamtych wydarzeń. Reżyser prowadzi widza po miejscach pamięci w Markach, a dzięki lokalnemu historykowi - Antoniemu Widomskiemu - poznajemy niesamowite losy wielu ludzi.
Film, który wciąga w wir wojennych historii i mało znanych faktów z czasów II wojny, łączy ze sobą dwa pokolenia markowian. Jego ważnymi postaciami są młodzi uczniowie z Marek, którzy budzą w sobie chęć poznania historii miejsca, w którym mieszkają. Tę rolę zagrało trzech mareckich uczniów (Franek Czerwiński, Piotr Muszel i Artur Olek).
Film powstał w hołdzie honorowym obywatelom miasta Marki oraz uczestnikom i świadkom II wojny światowej.