E-labirynt Marek

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w ramach projektu E-labirynt miasta, dotowanego z programu Kultura w sieci, tworzy nową stronę internetową e-labiryntmiasta.pl Jej elementem będzie e-muzeum Marek. O tej wspaniałej inicjatywie rozmawiam z Luizą Wojciechowską - Konopka, koordynatorem projektu i genialną malarką.

Sylwia Kowalska: W Markach ruszył projekt E-Labirynt Miasta, którego jest Pani koordynatorem. Na czym dokładnie polega?

Luiza Wojciechowska - Konopka: E-labirynt Miasta w ramach programu „Kultura w sieci” to jeden z trzech projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Kultury aktualnie realizowanych przez Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. E-LABIRYNT MIASTA to platforma internetowa, dedykowana edukacji kulturalnej w kontekście lokalnej sztuki i historii. Zbudowana jest z pięciu elementów: WIRTUALNA GALERIA - spacer po wystawach mareckich artystów, MUZEUM MAREK - historia opowiedziana przez przedmioty, SUBIEKTYWNY PORTRET MIASTA - interaktywny projekt fotograficzny i quiz na rozpoznawanie miejsc (z okna), KONTRA-DRAMAT – eksperyment teatralny (improwizacje fabularne), czyli wspólne pisanie sztuki online, ULICAMI MIASTA - mobilna i przeglądarkowa gra zręcznościowa (Psotnik Marecki). We wszystkich częściach proponujemy działania aktywne. Planujemy też systematyczne uzupełnianie zbiorów i zadań.
Celem projektu jest aktywne włączenie mieszkańców w różnym wieku w życie kulturalne miasta, wyzwolenie twórczego potencjału, zmniejszenie stresu i niepokoju związanych z pandemią przez aktywność twórczą i rozrywkę, a także umożliwienie poznania nowych faktów dotyczących historii, kultury i tożsamości Marek przy wykorzystaniu starej zasady „bawiąc uczyć, ucząc bawić”.
Obecnie zbieramy eksponaty do wirtualnego Muzeum Marek oraz prace na konkurs „Widok z okna”, a do oglądania pełnej wersji witryny i udziału w kolejnych aktywnościach zapraszamy już w październiku pod adresem www.elabiryntmiasta.pl


- Co Panią najbardziej zaskoczyło w tym projekcie?

- Entuzjastyczne zaangażowanie mieszkańców w proces tworzenia wirtualnego muzeum. Nie wiedzieliśmy, że mieszkańcy Marek posiadają aż tyle ciekawych starych rzeczy, fotografii i dokumentów i związanych z nimi historii. Kinga Jakubowska, która bezpośrednio zajmuje się muzeum, ma mnóstwo pracy.

- Jest Pani znakomitą malarką. Czy artystce łatwiej jest prowadzić tego typu projekt?

- Dziękuję bardzo. Artystce jest łatwiej i trudniej. Wrażliwość artystyczna pomaga w projektowaniu czy kontaktach z ludźmi, ale bywa kłopotliwa sytuacjach stresujących.

Prowadzę obecnie również projekt „Kurtyna Čiurlionisa”. Głównym elementem tamtego zadania są warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy, przy współudziale lokalnych artystów sztuk wizualnych, poznają styl Mikołaja Konstantego Čiurlionisa oraz odtworzą monumentalną malarską kurtynę o wymiarach 3x5 m2, wykonaną przez artystę w 1909 roku dla Towarzystwa Rūta. Čiurlionis, który zmarł w Markach w 1911 roku, uważany jest za najwybitniejszego litewskiego twórcę, czołowego przedstawiciela symbolizmu, prekursora abstrakcjonizmu. Kurtyna przedstawia słoneczny krajobraz z jeziorem i prastarym drzewem, pod którym kapłan wraz z ludem składają ofiary, a w niebo wzbija się dym. W ramach projektu odbędą się też warsztaty muzyczne i koncert muzyki Čiurlionisa. Wydamy katalog współredagowany przez uczestników. Realizacja zadania pozwoli lokalnym pasjonatom podnieść kompetencje artystyczne, scali mareckie środowisko plastyczne, a wystawa przybliży postać Čiurlionisa mieszkańcom. Jest to przykład projektu, w którym bycie artystką bardzo pomaga przy działaniach koordynatorskich.

 

- W październiku ruszają warsztaty, zajęcia, gry miejskie... Czym jeszcze zaskoczycie markowian?

Przygotowujemy: fragmenty BALLADYNY, (reżyseria Jerzy Łazewski), pokaz filmowej animacji o Strudze, akcję „Mieszkańcy malują wielkoformatowy portret Strugi”, koncert Zespołu Wokalnego Klubu Seniora, koncert Mareckiego Klubu Kobiet z Pasją, pokaz mody pod kier. Marty Krysińskiej, koncert patriotyczny uczniów z Zespołu Szkół nr.2 w Markach, spacer historyczny po Strudze – quest WENECJA MAREK1918, wystawę fotografii, warsztaty historyczne, zabawy przedwojenne i klimat retro. Obowiązują bezpłatne wejściówki, odbiór w sekretariacie MOK, na www.mokmarki.pl, www.ewejsciowki.pl

W ramach questu historycznego Wenecja Marek 1918 w październiku odbędzie się również seria spacerów historycznych po Strudze.

17 października w Café Teatr naszego ośrodka planujemy KONCERT DLA PAŃ I… RIPOSTA, a 24 października koncert muzyki Čiurlionisa w wykonaniu pianistki Ireny Ülkü oraz wernisaż wystawy KURTYNA ČIURLIONISA.

Serdecznie zapraszamy też na wirtualne warsztaty twórcze w październiku – Antonina Van Dessel poprowadzi zajęcia z pouringu akrylowego a dr Beata Marcinkowska szykuje specjalną niespodziankę – można będzie się przekonać na www.elabiryntmiasta.pl

- Proszę opowiedzieć o sztuce związanej z lokalną historią, która powstaje i w przyszłości ma być wystawiona na scenie Mareckiego Ośrodka Kultury. Na jakim jest teraz etapie? Kto w niej zagra? Na kiedy planowana jest premiera?

Kontra-dramat to eksperyment teatralny, w którym pod kierownictwem artystycznym Aleksandry Jankowskiej, autorki scenariuszy teatralnych, aktorki i reżysera, mieszkańcy napiszą sztukę związaną z lokalną historią. Wiele historycznych wątków urywa się, a ciekawe epizody nie mają zakończenia. Temat dotyczyć może np. zapomnianego letniska Czarna Struga lub losów braci Briggsów, założycieli fabryki, która miała kluczowy wpływ na rozwój miasta. Zadaniem uczestników będzie dokonanie wyboru tematu, a potem fikcyjnej, lecz prawdopodobnej rekonstrukcji związanych z nim wydarzeń w formie scen teatralnych. Pierwsza scena wyłoniona w konkursie to początek sztuki. Kolejne będą pisane, jako ciąg dalszy nagrodzonych części. Zostanie opracowanych 10 -12 scen.

Natomiast obecnie w naszym ośrodku realizowana jest sztuka, oparta na motywach „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach „Wenecji Marek” (najwyżej punktowanego projektu programu „Niepodległa”, koordynowanego przez Kingę Jakubowska i Antoninę van Dessel), przez amatorski zespół mareckich pasjonatów teatralnych, pod kierunkiem profesjonalisty – Jerzego Łazewskiego. Mam nadzieję, że ta grupa w przyszłości wystawi też kontra-dramat.

- Czego można życzyć Pani, jako koordynatorce projektu? A czego jako malarce?

- Jako koordynatorce: sprawnego dopinania terminów, niskiej liczby zakażeń koronawirusowych w Powiecie Wołomińskim, dużego zainteresowania ze strony markowian.
A jako malarce, powodzenia w moim autorskim projekcie „Kurczak na ostro w różnych stylach malarskich”, który jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Zapraszam od września 2020 do śledzenia mojego kanału na youtube (https://www.youtube.com/channel/UCnWhfcZge8bxqoa1Y88XImg?view_as=subscriber) i oglądania filmów, pokazujących jak ten sam motyw – kurczaka namalowaliby różni znani malarze, tacy jak Leonardo Da Vinci, Vincent Van Gogh czy Pablo Picasso. To żywa historia sztuki opowiedziana z punktu widzenia artysty.


Rozmawiała Sylwia Kowalska