Primabalerina w Markach

„Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia”. Nina Novak.
Najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę, tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood, choreograf, dyrektor baletu i pedagog tańca - Nina Novak (Janina Nowak) spotkała się z dziećmi w Świetlicy Środowiskowej „Chata” przy ul. Sportowej 3 w Markach.


Pani Nina Novak przyleciała do Polski w lutym 2020 roku z Filadelfii na premierę książki „Taniec na gruzach”, w której rozmawia z Wiktorem Krajewskim na temat swojego życia, pasji i miłości, która daje siłę.
97-letnia Nina Novak, legenda światowego baletu przybyła do świetlicy punktualnie. Powitano Ją tradycyjnym, polskim chlebem i gromkimi brawami. Pani Nina musiała pokonać łzy wzruszenia, aby rozpocząć opowiadanie o swoim życiu i karierze. Mówiła o swojej pierwszej roli w operze "Aida”, kiedy miała 9 lat. Pokazywała przepiękne zdjęcia ze swoich występów na największych scenach świata, opowiadała o swojej szkole tańca w Caracas i uczniach, robiących karierę na całym świecie. Pani Nina zadziwiła wszystkich niebywałą sprawnością fizyczną, którą zademonstrowała podczas spotkania. Elementy tańca baletowego, które zaprezentowała wprawiły zebranych w zachwyt i osłupienie. Wszyscy mieli do Pani Niny wiele pytań, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała.
Ten wspaniały gość zostawił ważne przesłanie, które zostało wpisane do Księgi Pamiątkowej: „ TRZEBA MIEĆ MIŁOŚĆ DO TEGO, CO SIĘ ROBI” Słowa te wywarły na wszystkich ogromne wrażenie i z pewnością staną się mottem życiowym.
Na zakończenie spotkania wręczono Pani Ninie własnoręcznie wykonane upominki: postać baletnicy w biało-czerwonym stroju, pracę plastyczną „Serce Chaty” oraz bukiet polskich kwiatów. Pożegnano Gościa gromkim odśpiewaniem „200 lat” i niekończącymi się brawami.
Spotkanie z Panią Niną Novak na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie. Jest to niezwykła, charyzmatyczna postać, na zawsze zostanie w pamięci, a jej historia wielu zmobilizuje do ciężkiej pracy i realizacji marzeń.
PROJEKT REALIZOWANY W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ „CHATA” WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ MIASTO MARKI.